Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Palackého 147
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel.:+420 571 757 111

https://roznov-pod-radhostem.cz/skanzen-roznov-pod-radhostem/
Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm bylo založeno již v roce 1925. Skládá se ze tří částí, které se od sebe navzájem liší svým zaměřením. Ve hře je Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Ovšem přidává se k nim ještě čtvrtý prohlídkový okruh: Pustevny – Libušín, Maměnka, Zvonice. 

Za tím však už budete muset cestovat trochu dál. V každém ze čtyř okruhů jsou k vidění památky autentické lidové architektury. Ale nevyrostly přímo tady, byly sem přeneseny z mnoha blízkých měst. K vidění je například vodní pila, mlýn nebo stodola s veškerým potřebným vybavením. Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě.

Nejkrásnější část areálu je dřevěné městečko. Stavba dřevěného městečka začala přesunem dřevěné radnice a několika dalších měšťanských domů, které původně stály v centru Rožnova – to je vlastně také důvod toho, proč je současné náměstí města Rožnov pod Radhoštěm tak chudé na unikátní stavby – všechny totiž stojí jinde. Velmi krásnou součástí je například stále funkční kostel sv. Anny, který je věrnou kopií kostela stojícího v Kopřivnici, který bohužel v roce 1887 vyhořel. Tato verze se dostala do muzea v období druhé světové války. Často se v něm pořádají například varhanní koncerty. Podél jeho jsou pak pohřbeni významní občané moravského Valašska. Odpočívá tu například Emil Zátopek a Jiří Raška, známý český lyžař minulého století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Vyhledávání